ماجرای قضایی بلیزاد

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ زمان : ۱۳:۰۰:۳۳

بازدید : 544
ماجرای قضایی بلیزاد

چن ماه پیش بود که خبرهایی پیرامون پرونده قضایی بلیزارد علنی شد و ماجراهای پیرامون آن اتقاق افتاد واقعیت و ماجرای آن چه بود و سرنوشت آن چه شد ؟‌ در این مقاله میخواهیم به بررسی این موضوع و شرایط فعلی کمپانی بلیزارد در رابطه با این پرونده بپردازیم


آپلود عکس


بلیزارد اینترتیمنت یکی از کمپانی های بزرگ گیم جهان با یکی از چالش های بزرگ خود دست و پنجه نرم میکند ماجرای شکایت و پرونده قضایی علیه این کمپانی در مورد تبعیض جنسیتی و آزار و اذیت جنسی بر علیه زنان این کمپانی را با چالشی عمیق رو به رو کرده است
بطوری که طی چن ماه اخیر باعث استفا و یا اخراج شدن مدیران ارشد این مجموعه و همچنین اعتصاب و اعتراض های وسیع کارکنان و حتی بازیکنان بازی های این مجموعه شده است. در اینجاست که این سوال مطرح می شود که ماجرا چه بوده و چه اتفاقی افتاده است ؟

اینکه عمق این اتفاق از کجا و از چه زمانی شروع شده دقیق معلوم نیست ولی با توجه به اظهارات علنی دادگاه کالیفرنیا این تبعیض ها و آزارها ریشه عمیق و کهنه در این مجموعه دارد به طوری که بسیاری از کارکنان بخاطر ترس از دست دادن کار و موقعیت خود ترجیح به سکوت گرفته بودند و این خود دلیلی بر ریشه دار شدن 
مسئله و عمیق تر شدن آن شده است.
در طول یک تحقیق دوساله آژانس ایالتی متوجه شد که این کمپانی از نظر شرایط کار، رده بندی شغلی، ارتقای کاری، اهدای غرامت و خاتمه دادن قرارداد، رفتاری تبعیض آمیز نسبت به زنان دارد. آژانس توضیح می دهد که رهبران کمپانی به طور مداوم در زمینه جلوگیری از این آزار و اذیت ها شکست خوردند و نتوانستند مشکلات را برطرف کنند.

براساس شکایت تنظیم شده، حدود ۲۰ درصد از نیروها را زنان تشکیل میدهند و به نظر میرسد که کارمندان مرد نسبت به آن ها رفتاری نامناسب داشته اند. در پرونده آمده است که کارمندان مرد نوشیدنی های الکی مصرف میکنند و به دنبال آن با کارمندان زن مکالماتی نامناسب و خارج از شان محیط کاری داشته اند. آژانس تحقیقاتی به کارمندان مرد این اتهام را وارد کرده است که در طول ساعات کاری، سرگرم بازی های ویدیویی می شوند و کارها را به زنان میسپارند. از طرفی در محیط کار به طور مداوم جوک های جنسی و تبعیض جنسیتی مطرح می شود.

در یکی از بلوپست های بلیزارد در این رابطه توضیحات زیر را ارایه میدهد :

ما برای تنوع نیروی کاری (استخدام کارمند از هر نژاد و جنسیتی) ارزش قائلیم و همیشه تلاش کرده ایم که یک نوع شرایط برابر برای کارمندان خود به ارمغان بیاوریم. در شرکت ما یا صنعتی که در آن فعالیت داریم یا هر صنعت دیگری، جایی برای رفتار نامناسب جنسی و آزار و اذیت از هر نوع وجود ندارد. ما هریک شکایت های وارد شده را جدی میگیریم و آن ها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد.
در مورد رفتار نامناسب، همین حالا اقدام مناسب صورت گرفته است. باید بگوییم که پرونده ی تنظیم شده در بسیاری از موارد واقعیت را تحریف کرده و حتی در بخش هایی کاملا غلط است. ما در طول تحقیقات آژانس نهایت همکاری را انجام و تمامی اطلاعات خود را در اختیار آن ها قرار داده ایم. اما آن ها مشکلات پیش آمده را با ما درمیان نگذاشته اند تا به برطرف کردنشان بپردازیم. تصویری که آژانس تحقیقاتی از کمپانی ترسیم کرده است، امروزه دیده نمی شود.


این در حالی است که بلیزارد با اخراج ۸۰۰ نفر از نیروهای خود آن هم درحالی که نسخه جدید وارکرفت توانست رکورد فروش را بشکند مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفت.


وضعیت فعلی پرونده

در یک توافق دوجانبه (Settlement) بلیزارد به پرداخت ۱۸ میلیون غرامت جریمه شد و این درحالی بود که موظف شد محیط کار و شرایط برابری را ایجاد و از تکرار این موضوع جلوگیری کند. اما این حکم برای بسیاری مورد قبول واقع قرار نگرفته و نه تنها بازتاب منفی در رسانه ها و فضای مجازی داشت بلکه باعث شد پرونده های دیگری پیرامون این موضوع شکل بگیرند زیرا پرداخت غرامتی به این اندازه برای کمپانی بزرگی مبلغ زیادی نیست و بسیاری آن را ناعادلانه و راهی برای خاتمه دادن به فاجعی بزرگ در قالب جریمه کوچک دانسته اند. هرچند پرونده های قضایی در این رابطه هم اکنون علیه بلیزارد ادامه دارند و به نظر میرسد بلیزارد مدتی با شکل گیری و اتهامات در غالب متفاوت سرکار خواهد داشت ولی به نظر میرسد بحران اصلی حوالی این موضوع گذشته است و باید دید تدابیر این کمپانی در آینده آن و موضوعات پیرامون چیست و آیا بلیزارد میتواند به دوران اوج خود بازگردد ؟


نظرات کاربران

دیدگاه خود را ارسال کنید

برای ثبت دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین مطالب

فروشگاه بلیزارد

دسته بندی: بلیزارد
تاریخ : ۱۴۰۰/۰۶/۲۳

اینماد ارنوگیم

دسته بندی: بلیزارد
تاریخ : ۱۴۰۰/۱۲/۲۰

۹.۲ پایان شدولند ؟

دسته بندی: بلیزارد
تاریخ : ۱۴۰۰/۰۸/۰۴

مقایسه New World VS World of Warcraft

دسته بندی: بلیزارد
تاریخ : ۱۴۰۰/۰۷/۱۷